Ձեռնարկատիրական ուսուցումը ՄԿՈՒ ոլորտում
«Ձեռնարկատիրական ուսուցում» ծրագրի ներդրման գործընթացի մշտադիտարկումների արդյունքներն ամփոփելո համար մայիսի 19-ին տեղի ունեցավ GIZ-ի կողմից կազմակերպված հանդիպում, որին ներկա էին GIZ, ՄԿՈՒԶԱԿ, ՓՄՁԶԱԿ, ՄԿՈՒ հաստատությունների և սոցիալական գործընկերության ներկայացուցիչներ:
2016 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին «Ձեռնարկատիրական ուսուցում» ծրագրի ներդրման գործընթացի մշտադիտարկումներ են իրականացվել Երևանի ինֆորմատիկայի, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի միջին մասնագիտական կրթական ծրագիր իրականացնող, Վայոց ձորի տարածաշրջանային և Տավուշի տարածաշրջանային պետական քոլեջներում:
Մշտադիտարկման արդյունքները համառոտ ներկայացրին ՄԿՈՒԶԱԿ-ի տնօրեն Տաթևիկ Գասպարյանը, ՓՄՁԶԱԿ -ի ուսուցման ծրագրերի համակարգող Էլեն Մանուկյանը և ՓՄՁԶԱԿ-ի վերապատրաստող Գայանե Արզումանյանը:
Արդյունքների ներկայացումը բավականին թեժ քննարկումների բերեց, որից հետո «Ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացում» չափորոշչի և մոդուլային ծրագրի նախագիծը ներկայացրեց ՄԿՈՒԶԱԿ-ի փոխտնօրեն Աշոտ Սահրադյանը:
Հանդիպմանը ներկա ԻՏ ձեռնարկությունների միության փոխտնօրեն Հայկ Չոբանյանը ներկայացրեց «Դիջիքեմփ ամառային ճամբարը», ինչպես նաև ճամբարի մասնակիցների ընտրության չափանիշների համաձայնեցումը:

Entrepreneurial training in VET
A meeting organized by GIZ was held on May 19 to summarize the results of the monitoring of the implementation of the "Entrepreneurial Training" program, which was attended by representatives of GIZ, MKUZAK, PMDZAK, VET institutions and social partnership.
In March-April 2016, monitoring of the implementation process of the "Entrepreneurial Training" program was carried out at Yerevan Informatics, Armenia State Engineering University implementing secondary vocational education program, Vayots Dzor Regional and Tavush Regional State Colleges.
The results of the monitoring were briefly presented by Tatevik Gasparyan, the director of MKUZAC, Elen Manukyan, the coordinator of the training programs of PMZAC, and Gayane Arzumanyan, the trainer of PMZAC.
The presentation of the results led to quite heated discussions, after which the project of the "Entrepreneurial skills development" standard and modular program was presented by the deputy director of MKUZAK, Ashot Sahradyan.
Hayk Chobanyan, deputy director of the Union of IT Enterprises present at the meeting, presented the "Digicamp summer camp", as well as the agreement on the selection criteria for the participants of the camp.