Աշակերտները հնարավորություն կստանան վճարովի հիմունքներով սովորել նախնական և միջին մասնագիտական կրթական հաստատություններում
Մայիսի 1-ին ուժի մեջ կմտնի Ազգային ժողովի ընդունած այն օրենքը, որն աշակերտներին հնարավորություն կտա նաև վճարովի հիմունքներով սովորել նախնական և միջին մասնագիտական կրթական հաստատություններում:
Օրենքի հեղինակները Մխիթար Հայրապետյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը և Հարություն Բաբայանն են։
Հայրապետյանը ԱԺ-ում նշել էր, որ բազմիցս խոսել են մասնագիտական կրթության ուսուցման ինստիտուտի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին, և ներկայացված փաթեթի նպատակը այդ ինստիտուտի ամրացումն է․
«Գործող օրենքի համաձայն միայն անվճար հիմունքներով աշակերտները կարող են սովորել նախնական և միջին մասնագիտական ինստիտուտներում: Մտահոգություններ ենք ստացել, որ շատ ուսումնարաններում, քոլեջներում երեխաներն ուղղակի հնարավորություն չեն ունեցել շարունակելու ուսումը միայն այն պատճառով, որ պարզապես պետպատվերով անվճար հիմունքներով տեղեր հատկացված չեն եղել, կամ դրանք սահմանափակ են եղել: Մեր առաջարկով ցանկանում ենք հնարավորություն տալ, որ աշակերտները նաև վճարովի հիմունքներով կարողանան սովորել նախնական և միջին մասնագիտական կրթական հաստատություններում»,-ասել էր Հայրապետյանը:
Նախագծի երկրորդ փոփոխությունը վերեբերում է հիմնականում արվեստի ուղվածություն ունեցող բուհերին: Պատգամավորը նշել էր՝ օրինակ Ռ. Մելիքյանի անվան քոլեջը կամ Փ.Թերլեմեզյանի անվան քոլեջն ավարտելուց հետո անմիջապես 2-րդ կուսում առկա ուցուցումը շարունակելու հնարավորություն է ընձեռվում:
Նախագծի հիմնական ուղերձն այն է, որ պարտադիր չէ, որ բոլորը սովորեն բարձրագույն հաստատություներում, և բոլոր երիտասարդաները, որոնք ցանկություն ունեն արհեստի հմտություններ, միջին մասնագիտական կրթություն ստանալ, պետությունը պետք է ապահովի այդ հնարավորությունը և իրավունքի իրացումը:
«Հիմնական ուղերձն այն է, որ բոլոր արհեստավորները, միջին մասնագիտական կրթություն ստացած պրոֆեսիոնալները ոչ պակաս լավ կարող են ապրել և բարեկեցիկ կյանք ունենալ, քան ոչ այնքան պրոֆեսիոնալ իրավաբանները, միջազգայնագետները, արևելագետները»,-ասել էր նա:

Students will have the opportunity to study in primary and secondary professional educational institutions on a paid basis
On May 1, the law adopted by the National Assembly will enter into force, which will enable students to study in primary and secondary professional educational institutions on a paid basis.
The authors of the law are Mkhitar Hayrapetyan, Naira Zohrabyan and Harutyun Babayan.
Hayrapetyan mentioned in the National Assembly that they have repeatedly talked about the need to strengthen the vocational education training institute, and the purpose of the presented package is to strengthen that institute.
"According to the current law, students can study in primary and secondary vocational institutes only on a free basis. We have received concerns that in many schools and colleges, children simply did not have the opportunity to continue their studies simply because places were not allocated on a free basis by state order, or they were limited. With our proposal, we want to give students the opportunity to study in primary and secondary professional educational institutions on a paid basis," Hayrapetyan said.
The second amendment of the project refers mainly to universities with an art orientation. The deputy mentioned, for example, R. After graduating from the college named after Melikyan or the college named after P. Terlemezyan, there is an opportunity to continue the education in the 2nd university immediately.
The main message of the project is that it is not necessary for everyone to study in higher institutions, and for all young people who have the desire to acquire vocational skills, secondary vocational education, the state must ensure this opportunity and the realization of the right.
"The main message is that all craftsmen, professionals with secondary vocational education can live no less well and have a prosperous life than less professional lawyers, internationalists, orientalists," he said.