Թափոնների կրճատման շաբաթ
Սկսած 2009 թվականից Եվրոպայում նոյեմբերի վերջին շաբաթը հայտարարված է որպես «Թափոնների կրճատման եվրոպական շաբաթ», որի շրջանակներում «Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամը նախաձեռնել էր համավարժարանային մրցույթ՝ մասնագիտական բոլոր բաժինների միջև:
Մրցույթի գլխավոր նպատակն էր թափոնների քանակի կրճատման խթանմամբ էկոքաղաքացի կրթելը:
Կենտրոնի ուսանողների մասնագիտական թափոններից պատրաստված յուրօրինակ աշխատանքները գնահատվեցին հաստատությունում ձևավորված հանձնաժողովի կողմից, ինչպես նաև նախապես հայտարարված ֆեյսբուքյան քվեարկության միջոցով:
Միջոցառումն իր տեսակի մեջ եզակի էր թե´ տեղեկատվական, թե´ կրթական և թե´ դաստիարակչական առումով:
Գլխավոր մրցանակը շահեց «Ատամնատեխնիկական գործ» մասնագիտություն բաժինը, որը վաստակեց ձայների մեծամասնությունը ինչպես հանձնաժողովի, այնպես էլ ֆեյսբուքյան քվեարկության արդյունքում:
Տարբեր անվանակարգերում ցուցաբերված ակտիվության համար պատվոգրեր և նվերներ հանձնվեցին մասնագիտական մյուս բաժիններին ևս:

Waste Reduction Week
Since 2009, the last week of November in Europe has been announced as the "European Week of Waste Reduction", within the framework of which the "French-Armenian Vocational Training Center" foundation initiated a co-curricular competition among all professional departments.
The main goal of the competition was to educate eco-citizens by promoting waste reduction.
The unique works made from the professional waste of the students of the center were evaluated by a committee formed in the institution, as well as through a pre-announced Facebook vote.
The event was unique in its kind in terms of information, education and training.
The Grand Prize went to the Dental Technician category, which received the majority of votes from both the panel and Facebook voting.
Awards and gifts for the activity shown in various nominations were given to other professional departments as well.